Powered by Blogger.
RSS

(GugukluhayaT) 05.04.2011 *** Macar kızı

MACAR KIZI !...

Kahramanlarımızın ilki, Paris-İstanbul arasında trenle mekik dokuyan genç bir Türk işadamı. Macaristan'da genç bir bayanla tanışır. Evlenme teklif eder ve evlenirler.
İzmirli işadamı, olayı ailesine açamaz. Macaristan'da bir kızı olur.
Kızına Nermin adını verir.
Nermin büyümekte, Mustafa Kemal'in yaptıklarını, gazetelerden heyecanla izlemektedir.
Baba İzmir'de ölür. Aile, geçim sıkıntısına düşer. 14 yaşındaki Nermin, Macaristan'da paralı olan öğrenimini sürdüremez olur.
Mustafa Kemal'in ülkesinde eğitim parasızdır. Nermin, baba yurduna gitmeye karar verir.
Annesinin haberi olmadan Türk Büyükelçiliği'ne başvurur. Ona bir pasaportla birlikte, eline durumunu açıklayan bir de Türkçe mektup verirler. Başı sıkıştığında, derdini anlatamadığında o mektubu göst erecektir.
Olayı öğ renen annesi de ona destek verir. Üçüncü mevki bir tren
kompartımanının tahta sıraları üzerinde, günlerce sürecek bir yolculuk başlar. Tren, Türkiye topraklarına girer. Gümrük memurları, elinde Türk pasaportu olan ama Türkçe bilmeyen bu çocuğun durumunu çok ilginç bulur, giriş izni de hemen verilir.

Öykü uzun...
Küçük Nermin, İstanbul'da bir yandan Almanca dersleri verirken öte yandan Türkçe öğrenir. Mustafa Kemal'in parasız kıldığı eğitim olanaklarından yararlanır. İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirir. Gazetecilik yapar. Türkçenin arkasından İngilizce ve Fransızca da öğrenmiştir.
Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne asistan olur. Çağdaş siyaset biliminin
Türkiye'ye girmesine öncülük edenler arasında yer alır.
Gün olur, Türkçesinin bozuk olduğunu öne sürerek öğretim üyeliğinden atılmasını isteyenler çıkar.
Tükenmez bir enerji ve heyecanla, gençlere bir şeyler verme isteğini yit irmez. Uluslararası toplantılarda Türkiye'yi, Türk kadınını, Mustafa Kemal'i savunur, savunur, savunur...
Bir oğlu olmuş, adını da Mustafa Kemal koymuştur...

Prof. Nermin Abadan-Unat, Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki son dersini bundan dört yıl önce verirken aralarında benim de bulunduğum bir grup eski öğrencisi de sınıftaydı. Kimisi profesör, kimisi doçent, kimisi çiçeği burnunda araştırma görevlisi. Deniz Baykal da sonradan yetişmişti. Son dersin sonunda, nefes bile almaya korkarak dinlediğimiz yukarıdaki yaşam öyküsünü anlattı bize...

Ve sözlerini söyle noktaladı:
- Ben yurdumu kendi irademle seçtim. Mustafa Kemal olmasaydı, belki ben de olmazdım. Niçin Kemalist olduğumu, öyle sanıyorum ki artık anlamışsınızdır...

Çok etkilendiğim bu öyküyü yazdığımda, sonunu şöyle bağlamıştım: 'Bu sözleri, parası olanlara Bilkent'i, olmayanlara Süleymancı yurtlarını gösterenlere adıyoruz...'

Bakıyorum da aradan gecen zamanda, ne Nermin Hoca'nın öyküsü gü ncelliğini yitirmiş, ne de benim altına düştüğüm not...
Tıpkı giderek daha güncel, daha gerçek, daha anlamlı olan Mustafa Kemal'in kendisi gibi!.."

Bazen küçük bir hayat hikâyesi, binlerce kitaptan çok daha fazla şey anlatır.

*Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı 1990

05.04.2011


Ay Boğa burcunda.

Koç

Sevgili Koç, Ay burcunuzdan çıkıp para evinize geçti. Ay burcunuzda iken duygularınız ön planda idi ama şimdi maddesel dünyaya geri dönüyorsunuz. Para konularında olumlu bir gün olabilir. Maaşınızı artırmak veya ilave gelir kaynağı bulmak için girişimlerde bulunabilirsiniz. Otorite figürleri tarafından destekleniyorsunuz, ilişkileriniz iyi görünüyor. Kariyeriniz için harcadığınız çabaların ve iş yükünün maddi karşılığını uzun vadede alacaksınız.

Boğa

Sevgili Boğa, Ay burcunuza geçtiğinden duygularınızı saklamak yerine onları yaşamanız için sizi motive edecek. Duygularınızı göstermek ve dile getirmek daha kolay olacak. Duygusal hayatınızda gerçekçi, yavaş ama emin adımlarla ilerlerken yurt dışı, yüksek eğitim, medya ve mahkemelerle bağlantılı konularda önemli gelişmeler var, ancak bunlar çok belirgin olmayabilir. İşaretleri okumasını bilmeli ve fırsatları iyi değerlendirmelisiniz.

İkizler

Sevgili İkizler, Ay arkadaşlık evinizden çıkıp yıldız haritanızın en sakin bölgesine geçti. Ay’ın yeni konumu yalnız kalma ve tüm işlerinizi perde arkasından dikkatleri üzerinize çekmeden yapma isteği verebilir. Diğer yanda Ay’ın enerjisiyle motive olacak ve perde arkasında inisiyatifi kimseye bırakmak istemeyeceksiniz. Maddi konular olumlu. Ortak maddi konularda gizli bir koruyucunuz olabilir ve bugün size büyük destek olabilir.

Yengeç

Sevgili Yengeç, Ay bugün arkadaşlık evinize geçtiğinden, sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kalabalık gruplara karışabilirsiniz. Gün boyu yalnız olmayacaksınız, arkadaşlarınızla birlikte olabilir veya kulüp, dernek gibi organizasyonlarda görev alabilirsiniz. Bu tip ortamlarda ikili ilişkilerinizi geliştirecek ve iletişim kökenli yeni beceriler kazanabileceksiniz. Partneriniz de sizinle beraber olabilir ve birlikte iyi vakit geçirebilirsiniz.

Aslan

Sevgili Aslan, sorumlulukların ön planda olduğu bir gündesiniz ancak diğer yandan sosyal gruplarla ilgili hızlı gelişmeler var. Kalabalık ortamlarda lider pozisyonunda olabilirsiniz. Ancak aynı anda hem işlerin detaylarına eğilmek, hem de sosyal aktivitelere yetişmeye çalışmak sizi zorlayabilir. Neyse ki, iş ortamınızda uyumlu hava ve ekip çalışmaları işlerinizi kolaylaştırabilir. Çalışma arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz.

Başak

Sevgili Başak, Ay bugün kendinizi rahat hissedeceğiniz bir konumda. Düşüncelerinizi detaylardan uzaklaştırıp durumlara geniş bir açıdan bakabilirsiniz. Sizin gibi toprak burcu olan Boğa’daki Ay, kendinizi iyi hissedeceğiniz ve size uygun etkiler getiriyor. Aşkta, çocuklarla ilgili konularda olumlu bir gündesiniz. Yaratıcı yönünüzü de ortaya çıkarabilecek ve kendinizi iyi ifade edebileceksiniz. Detaylara takılmayacak ve büyük düşüneceksiniz.

Terazi

Sevgili Terazi, bugün başkalarına karşı daha da duyarlı olabilir ve onların duygularını daha kolay hissedebilirsiniz. Dikkatinizin bir bölümü evle ilgili konulara odaklanırken, diğer bir bölümü de uzun vadeli planlarınız ve yurt dışı bağlantılı konulardaki hareketliliğe odaklanıyor olabilir. Gayrimenkul, oturduğunuz ev ve anne ve babanızla bağlantılı alanlar uzun vadede dönüşüm geçirmenizi sağlayacak.

Akrep

Sevgili Akrep, Ay bugün partnerlik evinizde ve yakın bir ilişkinizi ön plana çıkarıyor. Ay’ın hoş enerjisi tüm ilişkilerinizde uyumlu olmanız ve insanlarla anlaşma yolunu seçmeniz için sizi destekliyor. Yakın çevrenizle ilişkileriniz iyi görünüyor. Başkalarıyla iletişim kurarken insani yönünüz ortaya çıkabilir ve her zamankinden daha idealist bir yaklaşım içinde olabilirsiniz. Günlük projelerinizde zorlanmadan uyum içinde ilerleyebilirsiniz.

Yay

Sevgili Yay, bugün görev duygusu her şeyden ağır basacak gibi görünüyor. Eğlence evinizdeki Ay iş evinize geçiyor ve günlük görevleri ön plana çıkarıyor. Detayların önemli olduğu bir gündesiniz, büyük düşünmek ve büyük planlar yapmak için uygun bir gün değil. Sağlıkla ilgili konular da ön planda. Diğer yanda kontrolünüz dışındaki ortak harcamalar sizi zorlayabilir ama çalışarak kazandığınız kendi gelirinizde sorun yaşamayacaksınız.

Oğlak

Sevgili Oğlak, Ay sizin gibi toprak burcu olan Boğa’ya geçtiğinden, iyimser olduğunuz, yaratıcılığınızın yüksek olduğu ve büyük düşünebildiğiniz bir gündesiniz. Ay’ın bu konumu sizin için renkli bir gün olacağına işaret ediyor. Aşk hayatınız ve eğlence ön planda. Olumlu tavırlarınız her konuda rahat ilerlemenize ve insanlarla olay ilişki kurmanıza yardımcı olacak. Avantajlı pozisyonlarda olacak, kendinizi güçlü ve etkin hissedeceksiniz.

Kova

Sevgili Kova, Ay’ın enerjisi dikkatinizi evle ilgili konulara çeviriyor. Evle ilgili konulardaki yoğun aktivite diğer konularda dikkatinizi dağıtabilir ve ayrıca bazı sosyal programlarınızla çatışabilir. Ev ortamları kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak. Yalnız kaldığınızda birçok soruna daha net bir bakış açısıyla yaklaşacak ve daha önce aklınıza gelmeyen çözümler üretebileceksiniz. Düşünmeye zaman ayırın ve acele etmeyin.

Balık

Sevgili Balık, Ay bugün iletişim evinize geçiyor ve size temposu yüksek bir gün hazırlıyor. gruplara ve arkadaşlara her zamankinden daha büyük bir özveriyle yaklaşabilirsiniz. İnsani bir amaç için bir organizasyonda görev almak veya başka yollarla insanlara yardım etmek isteyebilirsiniz. Tempolu ve hareketli bir gün sizi bekliyor. Başkalarıyla görüşebilir veya onlarla sürekli haberleşme içinde olabilirsiniz.


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 comments:

Post a Comment